grubość rajstop

Panie, które choć raz kupowały rajstopy, bez względu, czy wybrały sklep online, czy stacjonarny, doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że poza materiałem, z których zostały wykonane rajstopy, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich grubość. Tylko mając na uwadze ilość den, jesteśmy w stanie wybrać produkt idealny na każdą okazję i porę roku. Co to jest den i jak dobierać rajstopy? O tym dowiecie się z dzisiejszego wpisu. Jeśli jesteście ciekawe, co mamy Wam do powiedzenia, zachęcamy do lektury.

Czy grubość rajstop oznacza się tylko w den? Co oznacza ten skrót?

Doradcy, do których zgłaszają się kobiety chcące kupić idealne rajstopy, swoje porady powinni rozpocząć od wyjaśnienia im, czym jest den i poinformowania, że nie jest to jedyny skrót, który może oznaczać grubość produktu. Okazuje się, że w nomenklaturze istnieje jeszcze jeden – dtex. Czym się różnią? Jak je interpretować? Przeczytacie poniżej.

Zarówno den, jak i dtex określają wagę włókien, z tą różnicą, że przy pierwszym określeniu, bierze się pod uwagę włókno o długości 9000 metrów, zaś przy drugim jedynie 1000 metrów. Jak można zatem spodziewać się – skala den jest różna od skali dtex. Producenci, aby nie mieszać paniom w głowach posługują się głównie tą pierwszą. Mając to na uwadze, warto podkreślić, że grubość rajstop waha się pomiędzy 5 a 250 den. Co to oznacza? Przede wszystkim:

  • rajstopy o indeksie 5-8 den to rajstopy, które kobiety powinny nosić latem;
  • 15 – 20 den – są formalnymi rajstopami, które doskonale sprawdzą się podczas noszenia garsonki, czy spódnicy. Ten rodzaj upodobały sobie panie, które zmuszone są ubierać eg określonego w firmie dress codu;
  • 40 – 60 den – ta grubość sprawdzi się w chłodniejsze wiosenno – jesienne dni. Można je nosić w połączeniu z botkami lub półbutami;
  • od 100 den w górę – to rajstopy najgrubsze. Te sprawdzą się doskonale w mroźne zimowe dni. Można je nosić zarówno do spódnic i długich kozaków, jak i pod spodniami. Przeważnie producenci mieszają tutaj kilka tkanin, w tym wełnę i bawełnę, dzięki czemu ten rodzaj rajstop jest niezwykle ciepły.